12. 8. 2019
Silný ND, nebo-li šedý neutrální filtr, se hodí všude tam, kde je potřeba nastavit delší čas než je aktuální optimální expozice. Nejčastěji v krajině, kde chceme dosáhnout efektu tekoucí vody, či plynoucích mraků, ale i v architektuře, kde chceme potlačit dav turistů.
Zrovna u silných ND filtrů je způsob uchycení rozhodující. Vzhledem k tomu, že přes filtry prakticky není vidět a vy nedokážete vidět kompozici, tak váš fotoaparát prakticky nic nezměří a většinou ani nezaostří. Nezbývá vám nic jiného, než vše nastavit při sundaném filtru a až pak filtr nasadit. A každý, kdo kdy zkoušel našroubovat filtr v terénu ví, že i pro zručné ruce je to boj o nerozbití filtru a co teprve v zimě? Ano, existují ještě deskové filtry, ale z mého pohledu nedokonalé a drahé.
A proto, když VFFOTO přišlo s revolučním magnetickým uchycením filtru, neváhal jsem ani den a pořídil si svůj první magnetický filtr. Sotva dorazil domů, sbalil jsem batoh a vyrazil na Island, abych ho mohl maximálně využít.
Představte si situaci, najdete krásné místo, sedíte tam, pozorujete to všechno dění kolem. Rozhodnete se tu atmosféru zachytit vaším fotoaparátem, nastavíte clonu, změříte expozici a vyfotíte. A ejhle, celou scénu jste izolovali do pár milisekund a zmrazili tak všechno dění. Ale vy chcete divákovi předat celý ten čas a pohyb, který tam po celou dobu probíhá.
Nasazením silného neutrálního šedého filtru prodloužíte čas z pár milisekund na celé vteřiny či dokonce minuty. Na fotografii tak můžete zachytit působení času v místě, kde se právě nacházíte. Druhý efekt je, že vám pohyb pomůže izolovat hlavní motiv v kompozici podobně jako bokeh při focení portrétu.
Když čas snímání prodloužíte na více jak jednotky minut, můžu vám zaručit, že většina turistů se pohne z místa a jejich význam v čase se vytratí i z vaší fotografie.
Pro začínající fotografy jsme sestavil fototahák jak postupovat při práci s ND filtrem, jinak pokud už jste zkušenější a chtěli byste si o filtrech přečíst více, mohu doporučit materiály od Jiřího Skořepy.