12. 3. 2019
Mnoho začínajících fotografů se mě v poslední době často ptá, jak si vybrat svoji první zrcadlovku. Rozhodl jsem se proto sepsat několik základních postřehů, které by začínajícím fotografům mohly pomoci s výběrem...
Já osobně v současné době fotím na fotoaparáty značky Nikon, historicky jsem začínal na Minoltě, která se časem proměnila na Konica-Minolta a posléze ji koupilo Sony.
V současné době jsou všichni hlavní výrobci zrcadlovek (Nikon, Canon, Sony, Pentax) na vysoké úrovni, vzhledem k aktuálnímu Nikon Z, Canon EOS-R, Sony A7 III, OLYMPUS E-M1 MARKII a Panasonic Lumix S1R (přelom roku 2018/2019) to vypadá, že nebude trvat dlouho a všichni výrobci budou plnohodnotně využívat výhody systému mirrorless.
Z pohledu začínajícího fotografa rozhodně není snadné se ve všech těch systémech orientovat a určit si, co je pro něj tou hlavní výhodou. Můžete být v klidu, ať vyberete kterýkoli z výše zmíněných systémů, nemůžete udělat chybu. Jako začínající fotograf většinou ještě nemáte vyhraněný styl a většinou ani konkrétní nároky na techniku. Proto by pro vás mělo být hlavním rozhodovacím parametrem ergonomie (ovládání, rozměry), držení a práce s fotoaparátem. Přece jenom to bude to hlavní kritérium, které bude rozhodovat o tom, zda foťák budete mít stále s sebou a budete natěšeni na každý další záběr a nebo jestli při každé manipulaci s ním budete nadávat na to tlačítko, které je daleko a ten ostrý roh, od kterého máte malíček úplně zdecimovaný.
Vždy když jsem vybíral nový fotoaparát, tak jsem si stanovil cenovou relaxi, ve které se chci pohybovat. A ujasnil jsem si, co od nového fotoaparátu očekávám a co mě nejvíce baví fotit. Pak zašel do obchodu a vzal fotoaparát do ruky. To co rozhodlo o jeho pořízení bylo to, jak se mi foťák drží v ruce, a jak já říkám, byla to láska na první cvaknutí závěrky. Prostě jsem cvaknul první snímek a hned věděl, jestli ten foťák chci nebo raději půjdu o "tělo" dál :-)
Jako pokročilý fotograf už to máte složitější, většinou už máte nějaké další objektivy a příslušenství, navíc už máte vyhraněný žánr, který fotíte nejvíce, a také přesně víte, co vám na současné foťáku vadí a co mu chybí. A tady už přichází na řadu mnoho rozhodování a laborování s technickými detaily a s možnostmi systému do budoucna. Tady už neexistuje obecná rada, ale individuální přístup, hodně pomůžou i technické recenze.
Uvědomte si, že o tom, zda bude fotografie dobrá či špatná, rozhoduje hlavně váš pohled a přístup k ní, rozhodně ne technika. Technické parametry fotoapáratu hodně pomohou a dají větší potenciál ke kvalitnějším záběrům ve složitějších podmínkách. Ale stejně je to na fotografovi, jak dokáže této technické výhody využít.
Začal bych stanovením cenové realce a toho, co bych chtěl nejvíce fotit a co je pro mě ve fotografii důležité a jaké mám ambice do budoucna. Nejčastější odpověď: "chci fotit tak nějak všechno a nechci investovat mnoho," vám příliš nepomůže.
A o tom, jak vybrat objektiv, si povíme zase třeba někdy příště.